Honored Veterans

  • William Teicholz, Sergeant, 3rd Armored Division, 36th Armored Infantry Regiment, US Army, WWII, 1942 - 1945, Bronze Star with "V" (Valor) Device, Two Purple Hearts

  • John C. Gallo, Fireman First Class, 123rd Naval Construction Battalion, US Navy Seabees, WWII, 1943 - 1946

  • Donald Hancock, Coxswain, 7th Naval Beach Battalion, US Navy, WWII

  • Michael J. Gmitter, Sergeant, USMC

  • Karyn Tremblay, Army National Guard

  • Stanley B. Kozlowski, TEC 5, US Army, WWII

  • Sean V. Gentile, USMC

  • Daniel Hayes Jr., Specialist, US Army, Operation Desert Storm, Bronze Star

  • Timothy L. Winkler, Sergeant First Class, US Army Retired

  • Robert G. Mosley, USMC, Korea

  • John N. Deep, Motor Machinist 2nd Class, US Navy, WWII

  • Kevin T. Chiarito, Sergeant First Class, US Army, 1999 - 2012

  • Todd J. Angell, USN/USMC, Afghanistan, Silver Star

  • Ken W. Angell, USN, Vietnam

  • Thomas G. Flanagan, US Navy, WWII

  • Donald L. Lombardi, US Army, Vietnam

  • Joseph R. Lagarto, Sergeant, US Army

  • Antonio L. Lagarto, US Navy, WWII

  • Helen L. Knapp, US Navy, 1943 - 1945

  • Richard W. Knapp, Private First Class, 82nd Airborne, 1951 - 1953

  • Matty Salamon, USS Van Valkenburg, DD 656, US Navy, WWII

  • Morton Siegel, US Marines, WWII, Korea

  • Joseph Estefan, Sergeant Major, US Army, WWII

  • John V. Kopec, Private, US Army, WWII, 1942 - 1945

  • Samuel Jacobellis, US Army, Korea 176th AFA, Bronze Star with "V" (Valor) Device

  • Edward D. Keating, Sergeant, US Army, WWII, 1941 - 1945

  • Ira C. Waters Jr., Staff Sergeant, US Air Force, Vietnam, 1971 - 1979

  • C. William Coldwell, 1st Lieutenant, 7th Infantry Division, US Army, WWII

  • Robert J. Ogden, Senior Master Sergeant, US Air Force Retired, 1946 - 1967

  • Jack Mahoney, US Army, 19th Artillery, Korea, 1959 - 1965

  • Emil Marasco, WWI, Killed In Action, August 4th 1918

  • Daniel Hayes, Specialist, 82nd Airborne, US Army, 1958 - 1960

  • Charles Jennings Jr, Specialist, Military Police, US Army, 1964 - 1966

  • Bernie Rotunda, Army Engineers, Korea

  • Robert J. Mitchell, USS Canopus, AS 34, 1966 - 1968

  • Vincent J. Mitchell Jr, 712th Tank Battalion, Third Army, WWII

  • Joseph C. Tahan Sr, US Army, 1954 - 1956

  • Marchionno Mastrianni, 151st Depot Brigade, WWI

  • Marian Hesemeyer, US Navy, 1977 - 1983

  • Stephen Tranzillo, Vietnam

  • Anthony D. Mallozzi, Private First Class, US Army, WWII

  • John F. Rudisill Jr, Private First Class, US Army, WWII, Purple Heart

  • Daniel Boyzuk, E6, US Navy, 1962 - 1968

  • Donald C. Butler Sr, US Army, WWII

  • Robert J. Steindl, US Air Force, 1962 - 1966

  • Robert C. Smith, US Navy, Seabees, 1961 - 1964

  • Fran Rotella, US Army, 285th Transport Co, Korea, 1951 - 1953

  • William M. Teed, Staff Sergeant, US Air Force, 1953 - 1957

  • Mary Lynne Bement, Lieutenant Colonel, USANC, 1987 - 2010

  • C. Everts Mangan, Lieutenant, USN/USMC, 1959 - 1965

  • Kenneth R. Darrah, USMC, WWII, 1942 - 1946

  • William F. Weiss, Korea, 1950 - 1954

  • Arthur Paiva, Corporal, 43rd Infantry Division, Korea

  • Joseph Paiva, Private First Class, 43rd Infantry Division, Korea

  • Julio Paiva, Corporal, 101st Infantry Division, WWII

  • Raymond Jocknevich, US Army, WWII

  • Marshall Shaker, US Army, WWII

  • John S. Webber, 9th Infantry Division, Vietnam, 1967 - 1968

  • Robert F. Falls, Machinist's Mate 2nd Class, US Navy, WWII, 1943 - 1945

  • Fred Nimer, Staff Sergeant, US Air Force, Korea

  • Samuel Nimer, Corporal, US Army, Army Air Corps, WWII

  • William J. Dwyer, US Army, WWI

  • Laurence D. Myers, Lieutenant, US Air Force, Korea

  • Joseph E. Gazek, USMC, 1951 - 1954

  • Emil C. Borello, US Army, WWII, 1939 - 1945

  • Francis W. Dwyer, Staff Sergeant, US Army, WWII, Korea, KIA, July 27, 1950

  • John J. Yusko, USS Midway, Vietnam

  • Joseph M. Dzamko, Boatswain 3rd Class, US Navy, USS Samuel B. Roberts, Korea, 1951 - 1961

  • John L. Martino Sr, Corporal, US Army, Korea

  • Gabriel Sistrunk, Technical Sergeant, US Air Force

  • Lakeisha Sistrunk, Master Sergeant, US Air Force

  • Dominic Palanzo, Staff Sergeant, Army Air Forces, WWII

  • Paul A. Palanzo, Corpsman, US Navy

  • Sharon Palanzo, Corpsman, US Navy

  • Frederick Ruopp, Corporal, Army Air Forces, WWII

  • Richard J. Cronin, Captain, 1st Battalion, 12th Cavalry Regiment, US Army

  • Michael J. Moses, Corporal, Battery B 387 AA, US Army, 1942 - 1945

  • Joseph G. Yamin, US Army, WWII

  • Raymond J. Goetz, USMC

  • Armindo J. Rebeiro, Radioman 2nd Class, US Navy, USS Purdy, 1955 - 1959

  • Marson Germanetti, Private First Class, US Army, WWII

  • Donald W. Boughton, Specialist, US Army, Military Police

  • Gilbert N. Nelson, Lieutenant, US Navy, Korea, 1947 - 1966

  • Korean War Vets Assoc, Greater Danbury Area, Chapter #11

  • Joseph J. Rotella, Boatswain's Mate 3rd Class, US Navy, Korea, 1951 - 1955

  • Kenneth E. Post Jr, Sergeant, USMC

  • Frank J. Hertzog, US Army, Vietnam, 1969 - 1970

  • L.M. "Nornie" Thompson, Lieutenant, US Navy, WWII

  • J.L. "Jack" Thompson, Lieutenant, US Navy, WWII

  • R.J. "Bobby" Thompson, Staff Sergeant, 919th Engineers, 11th Armored Cavalry Regiment, Vietnam

  • Brendan Sniffin Sr, US Air Force, Korea

  • Randy A. Howes, USMC, 1959 - 1965

  • Louis Picone, US Army

  • Jack A. Cutler, US Navy, WWII

  • Frederick R. Valine, US Army, WWII, 1942 - 1945

  • James Pace, US Army, WWII

  • Ross J. Martino, US Army, WWII

  • Anthony P. Martino Jr, Corporal, WWII

  • Norman L. Kittle, US Navy, WWII

  • Karl E. Bergstrom, Corporal, US Army, 1952 - 1954

 

Sample Brick